PC SOFTWARE

Něco o používaném softwaru pro osobní počítač na tvorbu hudby

Renoise 2.8.0. 

  Toto je program Renoise ve verzi 2.8, který počátkem Října roku 2012 nahrazuje kompletní studio Robina Hronka. Původní vybavení je zachováno, ale ve spojení se softwarovými syntetizátory ve formě tzv. VSTI Pluginů je možno tvořit téměř profesionálně znějící hudbu.

Program Renoise je počítačové hudební studio, které pracuje na principu MIDI sequenseru za použití tzv. Samplů, což jsou nahrané zvuky nástrojů, nebo softwarových syntetizátorů - VST a VSTI pluginů. Notový zápis je prováděn do tzv. Paternů, což jsou jakési tabulky, kde každá stopa je jeden sloupec, ve kterém jsou noty s dalšími parametry, které určují dynamiku, nebo efekty.

Efekty pro celou stopu se přidávají ze sady nástrojů pro práci se stopou a graficky lze vytvářet automatické ladšění efektů, jako je třeba rezonance, nebo cutoff, kdy nakreslená vlnovka znázorňuje otášení knoflíku na hudebním nástroji při hraní.

Dají se s tím dělat v hudbě všelijaké věci snadno a celkem i rychle a výsledek může být naprosto perfektní.

Chcete také skládat hudbu na svém počítači? vyzkoušejte tento program na adrese https://www.renoise.com , kde lze stáhnout plně funkční demo. Demo je plně funkční pouze v případě, že Vám stačí něco složit. Abyste mohli svoje skladby převést ze speciálního formátu hudby programu Renoise (Soubory s příponou RNS, nebo XRNS), je třeba si tento program koupit. Zakoupením licence obdržíte heslo pro stažení placené verze, kde budete moci svoje dílo převést na běžný zvukový soubor typu Wave (Soubor s příponou WAV) formou vyrenderování. S tím už pak lze dále pracovat.


Sonic Foundry Soundforge 6.0 

     Toto je SoundForge ve verzi 6.0. Je sice již k dispozici novější, ale pro potřeby Robina Hronka stačí tato verze a i tak nejsou všechny funkce a schopnosti tohoto programu využity.

Jedná se totiž o profesionální program na nahrávání a stříhání zvuku. Používán je na příklad ve studiích rozhlasových stanic. Můžete v něm stříhat, mixovat a upravovat zvuk přidáváním efektů, nebo čistit zvukové nahrávky ze starých gramofonových desek, aby tam nebyly šumy a praskání.

V případě Robina Hronka je Soundforge používán hlavně na úpravu zvukových nahrávek před vytvožením hudebního CD, k digitalizaci nahrávek své hudby z magnetofonových kazet s následným vystříháváním chy\b a vyladěním poruch v nahrávce, které mohou být způsobeny pořizováním nahrávky z pomačkaného pásku, nebo ze slepeného páísku v kazetě když se přetrhl apod. Pro práci v Renoise 2.8 se v tomto programu vytvářejí samply.

Zatím nebyly využity funkce, které na příklad vyjmou zvukovou stopu z videa a otevírání zvuků v MP3 a jejich přilepení k jinému zvuku, je ve stádiu pokusů, protože práce s MP3 není úplně spolehlivá, protože se zvuk může zrychlit, nebo zpomalit. Pokud dáváme dohromady zvuky v MP3 se stejnou rychlostí datového toku, nebo se stejným bitratem, gfunguje to dobře.


Audacity

S přechodem na WINDOWS 10 z WINDOWS XP a WINDOWS 7 se objevila možnost používat program Audacity, což je velice známý freewarový program na mixáž, střih a záznam zvuku do linovolného počtu zvukových stop. Jde tak o výcestopový magnetofon se spoustou funkcí profesionálního nahrávacího studia, který lze ve WINDOWS 10 získat zdarma jako aplikaci v obchodě Windows Store. 

Existuje to i pro starší Windowsy, ale musí se to hledat. Jinak to bude také existovat pro Linux, protože je to freeware. Pro Robina Hronka to není důležité, ale Audacity je i v Češtině, nicméně je potřeba se s tím naučit.

Hudba Robina Hronka (C) Robin Hronek 2020
robinhronek@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky